Haftanın Kitabı ♠ Martı Jonathan Livingston

Martı Jonathan Livingston!

                  
      Kitabı D&R sitesinden indirimli bir şekilde, güvenle satın alabilirsiniz.  

  İlk Yayınlanma Tarihi: 1970
  Yazar: Richard Bach
  Türler: Kurgu, Novella, Kişisel gelişim, Spiritüalizm, Spekülatif kurgu
  Ödüller: Grammy En İyi Spoken Word Albümü Ödülü
  Sayfa Sayısı: 152
  Baskı Yılı: 2015 (Şuan raflarda olan.)
  Dili: Türkçe
  Özgün Dili: İngilizce
  Yayınevi: Epsilon Yayınları  ○Konusu: Martı Jonathan LivingstonABD'li yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve bize kendi sınırlarımızı aşabileceğimizi söyleyen, bir ders vermek amacıyla yazılmış masal türünde bir kitaptır. Bu kitapta Jonathan'ın hayatı, uçuş denemeleri vb. olaylar anlatılıyor. Bütün martıların amacı uçmak değil yemek bulmaktır; ama Jonathan'ın amacı uçmak ve yeni şeyler öğrenmektir. Bu nedenle martılar tarafından dışlanmıştır. 2. bölümde Jonathan iki martıyla beraber cennet sandığı yere gider.Orada Sullivan ile tanışır. Beraber uçuş çalışmaları yaparlar. Sullivan dostluğa çok önem verir. Jonathan'ın kardeşi olur. Daha sonra Chiang adlı yaşlı bir bilge martıyla tanışır. Oranın cennet olmadığını cennetin bir mekan ya da zaman dilimi olmadığını ve ancak cennete mükemmelikle ulaşabileceğini öğrenir. Chiang'ten hız dersleri alır. Chiang bir gün parlaklaşarak yok olur. 3. bölümde Jonathan'ın öğrencileri olur. Daha sonra beraber dışlandığı sürüye giderler. Birçok dinleyicileri olur.  ○Kitaptan Birkaç Alıntı:

  1) "Yaşamak için ne çok neden var! balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz, uçmayı öğrenebiliriz."

  2)"Yaşamın gerçek anlamını arayan, bulmaya çalışan bir martıdan daha sorumluluk sahibi biri olabilir mi? Bin yıldır yaptığımız tek şey balık peşinde koşmak. artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi. Bana bir şans verin, öğrendiklerimi size göstereyim."


  3)"Onu üzen şey yalnızlık değildi; diğer martılar uçmanın keyfine varamamış, uçmalarıyla gurur duyamamışlardı. Gözlerini azıcık aralayıp, ileriye bakmayı reddetmişlerdi."

  4) "Uzun bir süre Jonathan, gözlerini uçma zevkine karşı sıkıca kapatmış, kanatlarını yiyecek bulma dışında bir şey için kullanmayan sürüsünün yaşadığı dünyaya ilişkin her şeyi unutmuştu."
  5) "Sen jon*, şu anki yaşamına ulaşabilmek için binlerce yaşamın peşinden koşmak zorunda kalmadın, her şeyi bir kerede öğrendin."

  6) "Cennet bir yer, bir mekan değildir, bir zaman dilimi değildir. cennet öğrenmektir, mükemmelliktir. En iyi hıza ulaştığın an cennete de ulaşmış olacaksın jonathan. Ve bu saatte bin mil, bir milyon mil hızla ya da ışık hızıyla uçmak anlamına gelmiyor. Çünkü rakamlar sınırları belirler; iyinin mükemmelin sınırları yoktur. Mükemmel hıza ulaşmak oğlum, orada olmak demektir.. ..Mükemmelliği küçümseyen martılar yavaştır, hiçbir yere gidemezler. Mükemmele ulaşmak için uçanlar hızlıdırlar ve her yere gidebilirler."
  7)"Kural; gerçek doğasını, bilinen tüm rakamları aştığı, zamanın ve mekanın ötesine geçtiği zaman yaşayabileceğini bilmesiydi."
  8)"Bir kanat ucunuzdan diğerine kadar tüm bedeniniz, düşündüklerinizden başka bir şey değil. Düşüncelerinizin zincirlerinden kurtulun, bedenlerinizin zincirlerini kırın.. ..İstediğimiz yere gitmekte, istediğimiz yerde bulunmakta özgürüz."


  9)"Sürüdeki martılar karada acınacak bir halde bir araya toplanmış dururken o, öğrencileriyle geceleri bulutların arasında rüzgara karşın uçuyordu."  10)"Oldukça basit şeylerden söz ediyordu jonathan; uçmak bir martının en doğal hakkı, özgürlük onun doğasında var ve bu özgürlüğü engelleyecek ne varsa; gelenekler, batıl inançlar ya da herhangi bir şekildeki sınırlamalar, tümü bir kenara bırakılmalıdır.. ..En doğru yasa bizi özgürlüğe götürecek olandır." 
  11)"-Sen*, bizlerden farklı, yetenekli ve mükemmel bir kuşsun.
  Fletcher'a Lowell'a bak. ya Charles-Rolland, Judy Lee? onlar da mı farklı, yetenekli, mükemmel? Senden benden ne farkı var onların? Onların tek farkı, gerçekten kim olduklarını anlamaya ve bunu bilerek yaşamaya başlamaları." 
  12)"Böyle uçuşlar, keşfetmek isteyen herhangi biri için her zaman vardır. Zamanın ilerisinde olmakla bir ilgisi yok bunun. Belki biz alışılmışın ilerisindeyiz. Uçma söz konusu olduğunda, çoğu martıdan ileri olduğumuz söylenebilir."

  13)"Şimdi tercih senin. ya burada kalıp öncesine göre biraz daha yüksek olan bu bilinç düzeyini öğreneceksin ya da geri dönüp sürüyle çalışmaya devam edeceksin."

  14)"Bir kuşu özgür olduğuna ikna edebilmek niye dünyanın en zor işi? Üstelik çok kısa süren bir çalışmayla bunu kendilerinin de anlaması bu kadar mümkünken. Bu iş bunca güç olmak zorunda mı?" 
  15)"hakkımda saçma sapan söylentiler çıkarmalarına ya da beni tanrılaştırmalarına sakın izin verme, olur mu Fletch. Ben, belki de sadece uçmayı çok seven bir Martıyım.. Zavallı Fletch, gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, bildiklerinin ötesine geçmeye çalış. O zaman uçmanın anlamını da daha iyi öğreneceksin."  Benden Not: "Bir hayat dersi. İnsanın kendisini, düşüncelerini yahut zihnini sorgulamasını sağlayan bir hayat dersi. Hayatta sizin bedensel ya da ruhsal varlığınız dışında hiçbir şey sizi engelleyemez. En büyük engel yine siz ve düşüncelerinizdir. Var olan düzenler, yasalar, güçler vesaire sizi kısıtlamamalı. Siz kendiniz buna izin verirsiniz. Unutmayın! Etrafınızdaki kutunun iç hacim ölçülerini kendiniz belirlersiniz. Bu yüzden bu kitabı okumadan önce kendinizi bir sorgulayın. Okuduktan sonra kendinizi sorguladığınız anların ne kadar değiştiğini fark etmemeniz zaten mümkün değil." 
             

http://stardollmagazineturkey.blogspot.com/
EmoticonEmoticon