Stardoll Ofisinde 3 Gün! & 3 days in Stardoll ofice!

Merhaba sevgili stardoll ve stardoll magazine tutkunları!

 Bana göre stardoll'ün en şanslı kullanıcısı stardoll ofisinde 3 gün geçirme şansını yakalayan Indiank adlı kullanıcı! Stardoll ekibiyle birlikte tam üç gün geçirdi ve macerasını anlattı, işte yaşadıkları;

Benim Stardoll Tecrübem;

Selam Stardoll! ben Indiank Stardoll da 3gün çalıştığım için çok mutluyum. Buradaki bütünn Stafflar çok iyiler ve onlarsız Stardollün bu kadar eğlenceli olacağını sanmıyorum.

 

İlk günümde , herkesin bu ofiste nasıl çalıştığına odaklandım. Onlar burada sadece ilginç olduğu için çalismıyor eğlenceli olduğu içinde çalışıyorlar. Benim ilk işim Taylor Swift parfümünü alıp yarışmayı kazanan sşanslı üyelere yollamaktı. Bu işimi tamamladıktan sonra Stardollde yayınlanacak olan youtube videolarını izliyordum, videodan bazı beğendiğim elbiselerin resimlerini çektim. Ondan sonra evimdeki hediyelerin resimlerini çekerek o resimleri stafflara gösterdim.Ve böylelikle Stardollde ki birinci günlük işimi bitirdim. Bazi Stardoll Stafflarına yeni videolar için bende fikirler verdim. Ben bu işi çok eğlenceli buldum çünkü bende bazı müşterilerin e-maillerini bakarak onlarında fikirlerini inceleyebildim.

İkinci günüm biraz daha değisik geçti çünkü yarım günümü Disneyi ziyaret etmekle geçirdim. Bu ziyaretimde stardoll üyesi olarak sorduğum sorulara cevaplar aldım mesela stardoll akademisi yada starplaza ile ilgili sorduğum sorulara cevaplar aldım. Bu ziyarette yeni düşünceler de elde ettim mesela: Şirket en çok nelere dikkat ediyor. Ve kalan diğer yarım günümü Stardoll ofisine döndüğümde geçirdim. Bu gün ofiste yeni fotograflara baktim yeni barbi kampanyalarının stardollde ki yerini inceledim . Bu oldukca ilginçti çünkü bu kampanyanın hem iyi hemde kötü düşüncelerini inceledim.

üçüncü günüm ve burada ki son günümde, Yine ofise geldim bu gün Bu blogu yazmaya devam ettim ve Türkiye’deki Pepsi kampanyası için yeni fikirler buldum ayrıca bazı üyelerin bu kampanya için hazırladıkları sunuları inceledim. Daha sonra Hasbro yu ziyarete gittik ve O’na Stardollde kızlarınn en cok neyi beğendiği ile ilgili sorular sorduk. Ben bu ziyaretide çok eglenceli buldum çünkü bence burada çalısmak herzaman eğlenceli olacaktır yeni fikirler katarak herseyi daha iyi yapabiliyoruz. Geri döndüğümüzde ben Stardollde starmoviedeki pepsi kampanyasi ile ilgili rekabetler olacaktı.
Ve sonunda bu blogu yazabildim ve size Stardolldaki tecrübemi paylaşabildim.

Bütün Stardoll Stafflarına çok teşekkür ediyorum. Hepsi gerçekten çok yardım severler. Ben burada yeni fikirler öğrenebildim ve gerçekten çok eğlendim. Eğer şansim varsa yine bu takıma katılmak isterim. Teşekkürlerr!

Stardoll ofisinden bir kare -ilk bizde-Sevgilerle,

FOR ENGLISH;

Hello Stardoll! I am Indiank and I’m happy to tell you about my work experience here at Stardoll for three days. All the staff members here are really nice and without them Stardoll wouldn’t be as great as it is now.On my first day, I’ve been introduced to everyone who works here but also to the office and things that I will probably do. The work here isn’t just interesting, but it’s also a lot of fun. My first task was to take the ‘Taylor Swift –fragrances‘ to the post office and send them to the lucky members who won the contest and then to put in order some receipts. After that I had to watch some YouTube videos that soon will be shown on Stardoll and think of an item in each video that could be made into a Stardoll Gift. This is when the fun and interesting things started. I watched each video then I took screen shots of the part in the video that shows the item I chose along with a little note saying which the item chosen is. Then I continued taking screen shot from the past gifts in my suite just to show some of the staff members here, which of the past items I liked and which I’ve seen were quite popular. As the first day of work experience at Stardoll came to an end, I gave one of the staff members’ ideas for ways that they could advertise a new film on Stardoll. I found this interesting because I saw the client’s email and things they were looking for so only the best idea could be chosen to suit the film but also to make sure it’s eye-catching enough and fun on the website so more people would click on it.

My second day was quite different because half of the day I went to a meeting where Disney was the client. In this meeting I got asked question as I am a Stardoll user, so they will see how often I come on the website and if I use certain things on the website like ‘Stardoll Academy’ or ‘Star plaza’ so they would know if they choose Stardoll to advertise their new film, where would be the most popular and interesting places on the website that people will be more likely to see the advert and click to find out new information. In this meeting I learned new things like: what a company is looking for, what facts/information to give the specific company so they will consider you and how this client meetings work. For the other half of the day I came back to the Stardoll office and I had to look on the website and take screen shots in parties and the Barbie club, to see what people think of this new Barbie Campaign that takes place on Stardoll at the moment. This was quite interesting because I had to look for good but also bad opinions.

On my third and last day, I came in the office and thought I should make the most of this experience so I continued writing this blog but also get some ideas for a Pepsi Campaign in Turkey and screen shots of some people’s presentation that could be used in the meeting that had to come. Later we went on a meeting with Hasbro to present things about Stardoll and what girls like and are interested in on Stardoll. I found this meeting interesting and fun again because I think the work here at Stardoll is always fun but also creative because of the new ideas that have to be put in to make everything better. When we came back I did a Star movie as an example for a Pepsi Campaign of what kind of competition there could be on Stardoll and finally I wrote this blog to share my experience here at Stardoll with everyone.

Thank you so much to all the Stardoll staff here, they are all really nice and helpful. I learned a lot of things and I had a lot of fun. There are chances I will probably join the team again in the future so I’m really excited. Thank you!

http://stardollmagazineturkey.blogspot.com/
EmoticonEmoticon